Ortodontija, breketai

Ortodontija, breketai

Mūsų paslaugos

Anestezija

Kineziterapija

Mūsų paslaugos

Anestezija

Kineziterapija

Ortodontija, breketai

Amžius – ne kliūtis gražiai šypsenai…

Ortodontija  – tai dantų, sąkandžio ir žandikaulių anomalijų gydymas.

Pirmasis apsilankymas pas gydytoją ortodontą rekomenduojamas 7-8 metų vaikams, kai išdygę pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys bei visi priekiniai dantys. Įvertinus paciento problemas, suplanuojama numatomo gydymo pradžia, parenkamas gydymo būdas, jei reikia, pradedamas pasiruošimas gydymui.

Kuo anksčiau diagnozuojamos ortodontinės anomalijos, tuo gydymas būna lengvesnis, efektyvesnis ir išvengiama sudėtingo gydymo ateityje.

Dažniausiai ortodontinis gydymas pradedamas 10- 16 metų paaugliams, nes augimo periodu vykstantis gydymas yra efektyvesnis.

Suaugusiems pacientams ortodontinis gydymas yra sėkmingai taikomas dantų, sąkandžio, žandikaulių padėties anomalijų gydymui ir kaip pagalbinis gydymas prieš protezavimo ar implantacijos procedūras.

Gydymui gali būti naudojami įvairūs ortodontiniai aparatai:

  • Nuimami ortodontiniai aparatai – įvairaus tipo plokštelės, funkciniai aparatai, treineriai.
  • Nenuimami ortodontiniai aparatai – breketai, greitas gomurio plėtimo aparatas, mikrosraigtai, Herbstas.
  • Dantų tiesinimo kapos.

Centro odontologų klinikoje intensyviai domimasi medicinos naujovėmis. Ypač atnaujinami ortodontinio gydymo metodai, kadangi gydytoja odontologė, ortodontė Laura Raškinienė iš kiekvienos stažuotės ar tarptautinės parodos parsiveža atrastų pasiekimų bei naujienų medicinoje. Todėl pacientai turintys ne visai dailius, suaugusius dantis, gali būti ramūs – ortodontinis gydymas klinikoje paremtas naujausiais technologiniais laimėjimais.

Dantų tiesinimas kapomis – revoliucija dantų tiesinimo srityje.

Jei anksčiau dantų tiesinimas buvo siejamas su neestetiška išvaizda ir skausmu – dabar tai galite pamiršti.

Nematomos tiesinimo kapos yra pagamintos iš itin plonos, lengvos ir skaidrios medžiagos, todėl yra nepastebimos ant dantų ir nesukelia skausmo. Kapų rinkinys kiekvienam pacientui gaminamas individualiai, naudojantis naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis – intraoraliniu skeneriu.

Dėl paeiliui nešiojamų asmeniškai pritaikytų permatomų kapų, dantys palaipsniui judės, kol sąkandis taps taisyklingas ir turėsite norimą šypseną.

Dantų tiesinimo kapomis privalumai:

  • Estetinis grožis, nes skaidrios kapos yra beveik nepastebimos aplinkinių ;
  • Patogu valgyti ir išsivalyti dantis;
  • Nesukelia alergijų;
  • Patogu keliaujantiems žmonėms;
  • Galimas mažesnis vizitų skaičius;
  • Išvengiama nemalonaus veržimo, tempimo pojūčio burnoje;

Nauja šypsena dabar pasiekiama nekeičiant įpročių ir kasdienės veiklos.

 

Breketai – nenuimamas, prie kiekvieno danties vainiko paviršiaus specialiu ortodontiniu cementu klijuojamas ortodontinis aparatas, nešiojamas visą ortodontinio gydymo laiką. Breketų sistema susideda iš breketų, vamzdelių, žiedų, lankų ir papildomų elementų (spyruoklių, mini sraigtų, elastikų, butonų ir kt.). Lankai tvirtinami prie breketų metalinėmis ar elastinėmis ligatūromis arba specialiais užraktais (beligatūriniai breketai). Papildomi elementai užtikrina saugų dantų padėties koregavimą, skeletinės atramos formavimą ir kitus gydymo veiksmus.

Prieš renkantis breketus, naudinga susipažinti su kiekvieno iš jų specifika:

Liežuviniai breketai – dantų breketai, tvirtinami prie vidinių dantų paviršiaus. Besišypsant ar bendraujant yra visiškai nepastebimi. Breketai yra pagaminti iš aukso lydinių, todėl yra mažai alergiški. Nešiojant liežuvinius breketus yra sudėtingiau kokybiškai išsivalyti dantis, sunku adaptuotis liežuviui, sutrinka kalba.

 

Safyriniai breketai – skaidrūs, savo išvaizda estetiški breketai, pagaminti iš monokristalinio dirbtinio safyro. Šie breketai yra suapvalinti, tad užkliuvus už jų, nejaučiama jokio nemalonaus pojūčio. Safyriniai breketai nekeičia savo spalvos. Spalvą gali pakeisti gumelė, fiksuojanti breketą prie vielos.

 

Beligatūriniai breketai – naujos kartos, patobulinti breketai, suteikiantys mažiau diskomforto jausmo ir turintys privalumų prieš kitus breketus – gydymas nešiojant šiuos breketus sutrumpėja. Ant beligatūrinių breketų nėra dedamos gumelės, nes jie turi lanko fiksavimo mechanizmą, kurio dėka dantys yra nuolat ir lėtai stumiami. Tačiau gydymas šiais breketais tinka ne visiems – tik gydytojas ortodontas,  įvertinęs jūsų dantų būklę,  galės nuspręsti, ar beligatūriniai breketai jums yra geriausias gydymo pasirinkimas.

 

Metaliniai breketai – nuo senų laikų, plačiai naudojama breketų rūšis. Jie pagaminti iš aukštos kokybės metalo lydinių, todėl yra ypač tvirti, atsparūs lūžiams. Jų kaina santykinai mažesnė nei kitų rūšių, jie mažiau estetiški.

 

Ortodontinės plokštelės – tinkamos vaikų ir paauglių dantų padėties ir sąkandžio korekcijoms. Plokštelės yra gaminamos pagal individualius užsakymus. Plokštelės pagrindas gaminamas iš specialaus plastiko. Prie pagrindo tvirtinami  metaliniai kabliukai, spyruoklės, lankai ir sraigtai. Kabliukai fiksuoja plokštelę prie dantų. Spyruoklės, lankai ir sraigtai formuoja taisyklingus dantų lankus. Ortodontinė plokštelė yra lengvai išimamas ortodontinis aparatas, todėl nešiojant ją nesudėtinga palaikyti puikią burnos higieną.

 

Abiejų žandikaulių išimamas funkcinis aparatas 

Abiejų žandikaulių išimamas funkcinis aparatas – tai ortodontinis aparatas, skirtas augančių pacientų netaisyklingam sąkandžiui strėline ir vertikalia kryptimis koreguoti. Naudojami dviejų rūšių išimami funkciniai aparatai:

1. monoblokas, susidedantis iš atraminių ir veikliųjų dalių. Pagrindinės dalys: plastikinis pagrindas, plastikinės kapos, nukreipiamosios plastikinės plokštumos, iš nerūdijančio plieno išlenkti elementai, pritaikomi individualiai – gomurinis lankas, vestibulinis lankas, Adamso kabliukai, taškiniai kabliukai, „C“ tipo kabliukai, įvairūs plečiamieji sraigtai;

2. tvin-blokas, susidedantis iš dviejų dalių: viršutinio dantų lanko dalies ir apatinio dantų lanko dalies. Konstrukcija parenkama individualiai, susideda iš atraminių ir veikliųjų dalių. Pagrindinės dalys: plastikinis pagrindas, kapos, nukreipiamosios plastikinės plokštumos, iš nerūdijančio plieno išlenkti elementai, pritaikomi individualiai – gomurinis lankas, vestibulinis lankas, Adamso kabliukai, taškiniai kabliukai, „C“ tipo kabliukai, įvairūs plečiamieji sraigtai.

 

Abiejų žandikaulių neišimamas funkcinis aparatas – ortodontinis aparatas, galintis būti dviejų tipų:

1. prie vainikėlių tvirtinamas funkcinis aparatas (Herbsto tipo), priklausantis nenuimamų fiksuotų funkcinių aparatų grupei. Aparatą sudaro abipusis teleskopinis mechanizmas, susidedantis iš: 4 standartinių plieno vainikėlių, cementuojamų ant viršutinių pirmųjų krūminių dantų bei apatinių pirmųjų kaplių; 2 vamzdelių, fiksuojamų prie viršutinių pirmųjų krūminių dantų vainikėlių; 2 stumiamųjų strypų, fiksuojamų prie apatinių pirmųjų kaplių vainikėlių; 4 varžtelių, skirtų fiksuoti teleskopinius mechanizmus prie vainikėlių; 4 aktyvinamųjų žiedų, skirtų aparatui aktyvinti gydymo metu; individualiai laboratorijoje gaminamo liežuvinio lanko, fiksuojamo prie apatinių pirmųjų kaplių vainikėlių ir apatinių pirmųjų krūminių dantų okliuzinio paviršiaus;

2. prie breketų sistemos fiksuojamas funkcinis aparatas (Forsus tipo), priklausantis lanksčiųjų fiksuotų funkcinių aparatų, kuriuos sudaro tarpžandikaulinės fiksuotos spyruoklės, grupei. Prie breketų sistemos fiksuojamą funkcinį aparatą (Forsus tipo) sudaro: 2 nerūdijančio plieno spyruoklės; 2 spaustukai (prietaiso dalys, skirtos spyruoklėms pritvirtinti prie viršutinio žandikaulio krūminių dantų skruostinių vamzdelių); stumiamieji strypai (prietaiso dalys, sujungiančios spyruokles su apatiniu žandikauliu); 4 aktyvinamieji žiedai, skirti aparatui aktyvinti gydymo metu. Strypų galuose yra kilputės, fiksuojamos ant apatinio žandikaulio breketų sistemos lanko už iltinių dantų.

Aparatas burnoje fiksuojamas naudojantis breketų sistema: aparatas tvirtinamas prie viršutinių pirmųjų krūminių dantų ortodontinių žiedų ir apatinio dantų lanko breketų sistemos lanko.

 

Ortodontinis treineris – tai iš lankstaus plastiko pagamintas standartinis išimamas ortodontinis aparatas. Aparato sienelės iš išorės gaubia dantų paviršius ir saugo dantis, o aparato viduje yra tvirta poliuretano konstrukcija, prie kurios prisitaiko esami dantys ir netaisyklingai dygstantys dantys grąžinami į taisyklingą padėtį.

 

Viršutinio žandikaulio greitojo plėtimo aparatas – tai nenuimamas individualiai dantų technikų laboratorijoje gaminamas ortodontinis aparatas, skirtas viršutiniam žandikauliui plėsti. Šį aparatą sudaro keturi ortodontiniai žiedai, cementuojami ant krūminių ir prieškrūminių dantų, specialusis sraigtas viršutiniam žandikauliui plėsti per viršutinio žandikaulio vidurinę gomurio siūlę ir jungiančioji vielinė konstrukcija

Pagrindinės priežastys, lemiančios netaisyklingo sąkandžio formavimąsi:

  • pasirinktas maitinimo tipas kūdikystėje;
  • žalingi įpročiai – nagų kramtymas, netaisyklinga liežuvio padėtis, piršto ar pieštuko/tušinuko čiulpimas ir kt.;
  • mitybos įpročiai – minkštas maistas lemia nedidelį kramtomųjų raumenų aktyvumą, ko pasėkoje vystosi daug siauresni žandikauliai;
  • genetika.

Ortodontinį gydymą pradėti reikia esant tvarkingai dantų būklei ir burnos higienai.

Straipsniai susiję su ortodontija:

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.